O nás

Vítejte

Lucka

Myšlenka pěstovat levanduli přišla okolo roku 2002 po shlédnutí dokumentu z jedné levandulové farmy kdesi v USA. Úžasné záběry kamer na levandulová pole tamních pěstitelů mě naprosto okouzlila stejně jako život a práce na farmě plné voňavých květů. Jako spousta dalších lidí žasnu nad krásou levandulí na jaře, když po zimě začínají obrážet čerstvými výhonky do dokonale symetrického tvaru, v době kvetení nemám slov – neskutečná nádhera s klidnící a povznášející vůní a zpracování levandule (u nás vše ručně) je samo o sobě terapií. Účinky na psychiku jsou zřejmé, u žádné jiné činnosti nevydržím tak dlouho jako u péče o tyto voňavé rostliny a přesto, že nejhezčí období (a taky nejnáročnější na práci) trvá relativně krátký čas, levandule mi pomáhá a naplňuje celoročně.

Z dokumentu výše uvedeného vyplynulo, že levandule se s úspěchem nepěstuje pouze v Anglii a Francii, což jsem si do té doby tak nějak myslela. Dnes vím, že je po světě mnoho lokalit, kde jsou nadšenci, kteří se do pěstování levandulí vrhli a že se jim pěstování a další zpracování a využití daří.

Tak proč to nezkusit i u nás? Tak takhle nějak to bylo s naším začátkem.

Před 15ti lety nebyla levandule tak samozřejmou nabídkou v každém zahradnictví jako je to dnes.I já jsem první sazenice levandule objednávala na dálku. Dorazily v balíku ve velmi zuboženém stavu, ale k mé velké radosti se rychle po zasazení začaly zotavovat a já jsem získala rostliny do své zahrady pro radost, krásu, ale hlavně základ pro množení.

Od roku 2003 pozorujeme různé druhy levandulí v jednotlivých obdobích, každoročně vegetativně množíme stále více rostlin a osazujeme další plochy. V současné době máme levandulí osázené plochy v několika oblastech Kokořínska, na Mělníku a v oblasti Jindřichohradecka.

Prozatím pěstujeme v největším zastoupení v několika kultivarech levanduli lékařskou (Lavandula angustifolia). Z farmy ve Francii jsme dovezli nádherné a výnosné rostliny lavandinu a snažíme se soustředit na nejvýhodnější druhy co se pěstování a prospívání v dané oblasti týká. Levandule lékařská je svými nároky výborná pro naše úmysly. Mám ty úžasné voňavé keříky moc ráda!

Dnes je do prací okolo levandulí zapojená celá rodina, během sklizně i přátelé.

Vize do budoucna jsou velké…….od vyšší produkce levandulového medu, destilování levandule, pole přístupná veřejnosti se spoustou přidaných projektů k příjemnému trávení času u nás až po opravdovou farmu se vším všudy – jak to bývá. Soběstačnost v pěstování bylin a plodin bez zbytečných zásahů chemických přípravků, pokrytí vlastní spotřeby a chov domácích zvířat – to mě láká.

Vše se odvíjí dle zájmu a poptávky (motivace je třeba) a také podle možností našich fyzických, finančních a tak.

Můj velký sen – mít pole s levandulí, třeba jen z toho důvodu, že je to krásné, je splněn.