Není řízek jako řízek…

S našimi řízky, o kterých chci mluvit, to není jako s těmi na talíři. :o) Jedná se způsob množení (nejen) levandulí, který preferujeme. Metodou řízkování máme jistotu, že nové mladé rostliny mají vlastnosti matečné rostliny, což je důležité pokud chceme různé druhy identifikovat a uchovat a také získat další rostliny pro výsadbu.

Tato varianta množení nových rostlin je velmi jednoduchá. Spočívá v odebrání materiálu ze starších rostlin. To můžeme udělat po odkvětu v období pozdního léta až podzimu a nebo na jaře při řezu a zkracování rostlin. Takový řez provádíme každoročně k udržení kompaktního tvaru rostliny a k podpoření nasazení na kvetení.

Na úplném začátku péče o levandule jsem dle načtených instrukcí takový řez prováděla u všech rostlin 2krát ročně, po odkvětu, a na jaře na začátku vegetačního období. Nyní, při vyšším počtu rostlin už to nestíháme a popravdě si myslím, že to není třeba. Levandule stříháme na podzim a jen ty, na které nedojde na podzim (z důvodů časových a fyzické náročnosti při ručním ošetřování) se dočkají střihu na jaře.

V obou obdobích můžeme ostříhaný materiál využít k dalšímu množení. Vyzrálé kvalitní silnější vrcholy, které nekvetly vybereme a z nich připravíme řízky tak, že je zkrátíme na délku cca 10 cm. Odstraníme lístky ve spodní části a šikmě seřízneme ostrým nožem nebo odlomíme s tzn. patkou – což je část staršího dřeva z části, ze které materiál odebíráme (na fotografii první shora).

Výhony s touto možností (s patkou) využíváme, protože dobře koření. Pro snadnější zakořenění můžeme použít růstový stimulátor (naneseme na řeznou plochu). My používáme práškový nebo gelový stimulátor, větší rozdíl mezi nimi nevidím.
Zasadíme do propustné směsi rašeliny a písku v poměru 1:1, můžeme přidat běžnou zahradní zeminu. Platí, že směs pro sázení by měla být dobře propustná a snažíme se, abychom měli řízky stále ve vlhku a ne na plném slunci.

Zakořenění vyžaduje dle mé zkušenosti minimálně 3-5 týdnů. Velmi záleží na tepelných podmínkách – na podzim, když už je chladněji, tak se tato doba může ještě prodloužit. Naše sazenice jsou již od fáze množení venku i přes zimu.

Podle mých zkušeností je jarní množení řízkováním přirozeně efektivnější a nové rostlinky rychleji zakoření a rostou.

Zakořeněné řízky je vhodné zaštípnout tzn. zkrátit vrchol, aby došlo k rozvětvení -nasazení nových výhonků už od spodních částí rostliny. Někde se doporučuje zaštípnout hned při množení. Při prokořenění nádoby je dobré přesadit rostliny do nové zeminy a větší nádoby.

Roční sazenice jsou již plně životaschopné a vhodné k vysazování do volné půdy.

Tak hodně zdaru v této práci !!!!

Publikováno: Blog

Napsat komentář