Střih levandulí

Znovu se vracím k tomuto tématu, protože zdá se, je velkým úskalím pro mnoho lidí a také pro mnoho levandulí 😀.
Střih se mi jeví jako zásadní krok v péči ovlivňující formu rostliny, tvar, kvalitu kvetení a vůbec celkový dojem z rostliny. Při správné péči jsou levandule dlouhověké a vydrží krásné i v pokročilém věku.

Při stříhání levandulí vznikají nejčastěji dva typy chyb, a to nedostatečnost řezu, kdy je řez veden zbytečně šetřivě a nebo naopak- příliš hluboký řez, po kterém již levandule neobrazí nebo obrazí novými výhony jen částečně a trvá delší čas než se z takového zásahu vzpamatují.
Jak a kdy tedy nejlépe s takovou péčí začít?
Dle mých zkušeností lze levandule sestřihnout úspěšně na jaře- v měsících březnu až na začátku dubna a stejně tak na podzim- září- říjen. Upřednostňuji období konce léta- nástup podzimu, ale stříháme i na jaře, protože všechny naše rostliny (kterých jsou již tisíce) na podzim ostříhat nestihneme.
Jarní stříhání je tak trochu barbarské, protože levandule čerstvě obrážejí a v to období je pro mě těžší stříhat. Nicméně ty levandule, které nebyly ostříhány na podzim, zkracujeme na jaře – z mého pohledu je to nutné.

Je dobré rostlinu celkově prohlédnout, zkontrolovat stav a vystříhat případné odumřelé výhony. Pak se snažíme zachovat tvar „dokulata“ s tím, že stříháme tak, že rostlinu snižujeme, přičemž musíme vidět zelené výhony na větvičkách, ze kterých rostlina zase nově obrazí do pěkného tvaru a zahustí od spodních partií.
Někdo se takového řezu obává, rostlinu sestřihne, ale ne dostatečně. To v prvních letech nevadí, tvar bude mít pěkný i tak, problémem je pokročilejší věk, kdy spodní části zdřevnatí a již neobrážejí novými výhony a nevypadají příliš pěkně.
Správným řezem se dá uměle snížit tvar rostlin a oddálit zdřevnatění a uchovat tak rostlinu v dobré formě.
Opakem zmíněného je příliš hluboký řez, který některé druhy levandulí nezvládnou a už neobrazí, což je jistě mrzuté a nechtěné. Proto platí pravidlo, že musíme vždy pod stříhanou částí vidět minimálně jednu, lépe dvě dvojice výhonků, které budou klíčové pro další tvar rostliny.

To jsou jediné zásady pro stříhání levandulí, aby byly krásné a v pořádku po dlouhé roky.

Snad jsou tyto řádky pochopitelné a pomohou v začátku než získáte dostatek vlastních zkušeností.
Berte tyto rady jako obecná doporučení. Postup se může lehce lišit u různých druhů levandulí, je tedy dobré vědět, jaký druh a jaký kultivar pěstujete. Šetrně a s citem se určitě zadaří.
Hodně štěstí a stříhání se nebát, levandulím jen prospějete!!!

Publikováno: Blog

2 komentářů k “Střih levandulí

 1. Mirka říká:

  Dobry den, rada by som sa informovala ci uz vam levanduľa kvitne. Potrebovala by som živú levanduľu na výzdobu a do kytice na 17.6. Na Slovensku je bohužiaľ trosku spozdene kvitnutie … Tak skúšam ine zdroje. Myslite, žeby prežila cestu? Ako by ste ju zaslali? A aka je cena? Ďakujem za odpoved!

  • levandulep říká:

   Dobrý den,
   u nás nakvétá levandule od poloviny června, tzn., že v požadovaném termínu bychom měli sklízet. Bohužel jsem nenašla dostatečně rychlý způsob přepravy na Slovensko, tak abychom se nemuseli obávat o čerstvost květin a tím pádem kvalitu. Pokud by jste našla vhodný způsob přepravy, dejte nám, prosím, vědět.
   V Čechách zasíláme tak, že odpoledne levandule nařežu, večer odvážím na poštu a druhý den dopoledne bývá balík u majitele. Na Slovensko jsem našla pouze variantu minimálně 2 denního transportu a tam bychom čerstvost těžko zaručili.
   S pozdravem Lucie Petržílková

Napsat komentář